Dolandırıcı Nasıl Anlaşılır ?

Dolandırıcı nasıl anlaşılır, bunun durumda ne yapılır ?

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte dolandırıcılar yeni yöntemlere başvuracaklardır. Bu yöntemlerden en çok kullanılan telefon yolu ile bilgi sızdırmasıdır.

Bir telefonla sizi arayıp, doğal gaz faturası, elektrik yada başka alışverişlerinizden dolayı ödenmemiş fatura gibi sebeplerden, sizin banka bilgilerinizi isteyecektir. Bu durumda hiç bir bilgi vermemeniz gerekmektedir.

Bunun dışında alışveriş siteleri sizi dolandırabilir. Alışveriş yapacağınız sitelere dikkat etmeniz gerekir. Bazı sitelerde isteyen kullanıcı istediği ürünü satabilmektedir. Bu tarz sitelerde alışveriş yaparken dikkat etmeniz gerekir.

İnternetten yapılan banka işlemleri sıkıntı çıkarabilir. Bu oranın düşük olmasına rağmen sizi dolandıramasalar da sizin bilgilerinize ulaşabilirler. Bunun için sanal kart kullanmanız çok daha faydalı olur.

Sizi telefonla arayanlar, mesaj atanlara asla banka kartınızı veya bilginizi vermeyiniz.

Bu duruma örnek bir telefon konuşması (0850’li telefon numarası):

– Merhaba, İyi günler
– İyi günler
– *** şirketinden arıyorum ödenmemiş doğal gaz faturanız var. Ödemek ister misiniz ?
– Sağ olun, internet üzerinden öderim.
– Şimdi öderseniz %25 indirim uygulanacaktır.
– Tamam şimdi ödeyim.
– Banka hesap bilgilerinizi rica edeceğim.
– Teşekkürler şimdi dolandırılmak istemiyorum.
– ……. (GÖRÜŞME BİTTİ)

admin

Melomanya.com Kurucusu. 2013 yılında Melomanya.com'u kurdum. Site isminin anlamı Müziksever'dir. Başlangıçta müziksever olarak devam etsek de birçok kez silinip tekrar yüklenmiştir. Bunun sonucunda 2016 yılında sabit blog olarak devam ettik. Bir süre sonra yenilikler ile yeni blogu kurduk. Eski bloga hala duruyor. İsteyen gidebilir. 2017 yılından beri aktif olarak devam etmekteyiz. İlgi Alanlarım : Oyunlar, kitaplar, filmler, müzikler, kodlama, yazılım, teknoloji...

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.