Türkiye’de güvenli internet kullanımı yaygınlaşıyor!

Günümüzde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen internetin, ulaşımdan sağlığa kadar birçok alanda artık birincil ihtiyaç olduğunu ifade eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, güvenli internet hizmeti hakkında dikkat çekici bilgileri kamuoyu ile paylaştı.

Çocukları internet üzerinde yayılan olumsuz içeriklerden korumak için gelişmiş ülkelerin neredeyse tamamında çeşitli tedbirler uygulanıyor.

Bakan Arslan, Türkiye’de bu konuda alınan tedbirlerin yanı sıra Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından, talep eden kullanıcılara ” güvenli internet hizmeti ” ile etkili bir çözüm sunulduğunu hatırlattı.

Çocuk ve aile olmak üzere iki farklı profil yer alıyor!

Arslan, 2011 yılında aktif olan güvenli internet hizmetinin, vatandaşları zararlı içeriklerinden korumaya yönelik geliştirilmiş bir kamu hizmeti olduğunu ifade ediyor.

Kullanımı oldukça kolay olan ve tüketici memnuniyetini esas alan hizmet, internet servis sağlayıcıları tarafından ücretsiz olarak sunuluyor.

Hizmete başladığı tarihten bu yana altı yıllık süre zarfında, güvenli internet hizmetinin 5 milyonun üzerinde abone tarafından tercih edildiği açıklandı.

Çocuk ve aile olmak üzere iki farklı profilden oluşan hizmet için, internet hizmetinin alındığı firmaya başvurulması yeterli. Profiller arasında geçiş ve iptal işlemleri ise istenilen anda hızlı ve kolayca gerçekleştirebiliyor.

Çocuk profili tercih edildiğinde beyaz listede yer alan iş, ekonomi, bilgi/referans, eğitim kurumları, medya gibi internet sitelerine erişimin mümkün oluyor.

Aile profilinde ise çocukların cinsel istismarı, müstehcenlik, kumar, intihara yönlendirme, uyuşturucu, sağlık için tehlikeli madde temini, ırkçılık, terör gibi olumsuz içeriğe sahip sitelere erişim sağlanamıyor.

admin

Melomanya.com Kurucusu. 2013 yılında Melomanya.com'u kurdum. Site isminin anlamı Müziksever'dir. Başlangıçta müziksever olarak devam etsek de birçok kez silinip tekrar yüklenmiştir. Bunun sonucunda 2016 yılında sabit blog olarak devam ettik. Bir süre sonra yenilikler ile yeni blogu kurduk. Eski bloga hala duruyor. İsteyen gidebilir. 2017 yılından beri aktif olarak devam etmekteyiz. İlgi Alanlarım : Oyunlar, kitaplar, filmler, müzikler, kodlama, yazılım, teknoloji...

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.