Yumuşak Robotlar Daha Güclü Oluyor

Yumuşak robotlar artık çok daha güçlü hale geldi. Araştırmacılar yumuşak robotlar ile artık daha zorlu görevlerin daha hassas bir şekilde tamamlanabileceğini belirtiyor.

Yumuşak robotlar ile yeni teknolojiler

Colorado araştırmacıları güçlü ve yetenekli robotlar geliştirmenin yanı sıra hassas ve çevik robotlar için proje geliştirdi. Yumuşak yapılır robotlar, nesnelere zarar vermeden taşıma, yerleştirme gibi işlemleri gerçekleştiriyor. Araştırmacılar bu robotları geliştirirken biyolojiden esinlenerek iki teknoloji üzerine yoğunlaştı:

♦ Pnömatik aktüatörler, sıkıştırılmış havayı mekanik enerjiye dönüştüren pistonlar,

♦ Dielektrik elastomer aktüatörler, esnek plastik tabakaları değişken akımlar vasıtasıyla deforme eden cihazlar.

yumuşak robotlar

HASEL olarak adlandırılan tümleşik sistem, biyolojik kasların genişlemesini ve daralmasını taklit ederek daha güçlü yumuşak yapılı robotların geliştirilmesini mümkün kılıyor.

Bu robotların performansı, düşük fiyatı ve çok yönlülüğü göz önüne alındığında, yakın gelecekte kullanılmalarının önünde bir problem görülmüyor. Ayrıca bu çalışma yumuşak yapılı robotların sadece mikro boyutlarda değil, makro yapılarda da kullanılabileceğini gösteriyor. Aşağıdaki video ile yumuşak yapılır robotlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kaynak : SDN

admin hakkında 97 makale
Melomanya.com Kurucusu. 2013 yılında Melomanya.com'u kurdum. Site isminin anlamı Müziksever'dir. Başlangıçta müziksever olarak devam etsek de birçok kez silinip tekrar yüklenmiştir. Bunun sonucunda 2016 yılında sabit blog olarak devam ettik. Bir süre sonra yenilikler ile yeni blogu kurduk. Eski bloga hala duruyor. İsteyen gidebilir. 2017 yılından beri aktif olarak devam etmekteyiz. İlgi Alanlarım : Oyunlar, kitaplar, filmler, müzikler, kodlama, yazılım, teknoloji...